Uczniowie naszej szkoły 24 kwietnia przeszli szkolenie przygotowujące do egzaminu w celu uzyskania uprawnień z grupy G1 do 1 kV, które pozwolą im na wykorzystanie w większym zakresie swoich umiejętności zawodowych. Należy tu przypomnieć podstawę prawną:
art. 54 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (stan prawny na 2024 r.) brzmi:
- Osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji są obowiązane posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne
G1 — elektryczne ⚡
Praca przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych:
- instalacje domowe i przemysłowe,
- rozdzielnie,
- silniki,
- agregaty,
- pomiary elektryczne.
G2 — cieplne 🔥
Dotyczy urządzeń cieplnych:
- kotłów,
- instalacji grzewczych,
- wentylacji,
- klimatyzacji,
- urządzeń parowych.
G3 — gazowe 🔥
Dotyczy instalacji gazowych:
- sieci gazowych,
- pieców gazowych,
- armatury gazowej.
W zakres każdej z grup wyszczególnia się również zakres czynności, które wpisuje się do świadectwa kwalifikacyjnego:
- Obsługa
→ uruchamianie, wyłączanie, bieżąca eksploatacja urządzeń. - Konserwacja
→ utrzymanie sprawności, przeglądy, wymiana zużytych elementów. - Remonty
→ naprawy i odtwarzanie sprawności. - Montaż i demontaż
→ instalowanie i podłączanie urządzeń oraz instalacji. - Prace kontrolno-pomiarowe
→ pomiary ochronne, rezystancji izolacji, uziemień, pętli zwarcia itd.
Dodatkowo są dwa zakresy:
E (Eksploatacja)
→ można wykonywać pracę (obsługa, montaż, konserwacja, remonty).
D (Dozór)
→ można nadzorować innych i odpowiadać za organizację prac.
Przykład:
- G1 E = montujesz i naprawiasz instalacje elektryczne
- G1 D = nadzorujesz elektryków i odbierasz prace
A więc nasi uczniowie zdawali grupę G1 w zakresie eksploatacji i obszarze czynności dotyczących: obsługi, konserwacji, remontu, montażu i demontażu do 1 kV .
W grupie G1 można wyszczególnić jeszcze zakres, na który dostaję się uprawnienia:
· urządzenia prądotwórcze przyłączone do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej energii elektrycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
· urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV;
· urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV i napięciu znamionowym nie wyższym niż 30 kV;
· urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV i napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV;
· urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV;
· zespoły prądotwórcze o mocy wyższej niż 50 kW;
· urządzenia elektrotermiczne;
· urządzenia do elektrolizy;
· sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
· elektryczna sieć trakcyjna;
· elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
· urządzenia umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej i jej wprowadzanie do sieci elektroenergetycznej o mocy wyższej niż 10 kW;
· aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1–12;
· urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia;
· urządzenia ratowniczo-gaśnicze;
· urządzenia ochrony granic.
Życzymy sukcesów na praktykach oraz umiejętności wykorzystania poznanej wiedzy w praktyce.
Do zobaczenia 16 czerwca.


